16 Rajd Pomarańczowy

Już 20 maja po raz szesnasty zapraszamy na tradycyjny Rajd Pomarańczowy Króla Holandii.

Pomarańczowy Rajd ulicami Iławy, to już wieloletnia tradycja. Jak co roku na początku lata setki rowerzystów w pomarańczowych koszulkach wyrusza na trasę rajdu. Na fanów jednośladów czekają pomarańczowe koszulki, malownicze trasy, a na mecie piknik rodzinny z ZHP Iława.

To typowo rodzinne piknikowe wydarzenie wraca na miejskie i okoliczne ścieżki rowerowe w rozszerzonej formule. Już po raz szesnasty spotkamy się z Wami podczas pomarańczowego święta w Iławie W tym roku przygotowujemy dwie trasy dłuższa dwudziestka  i krótsza dziesiątka, dla rowerzystów, osób na wózkach inwalidzkich, nordicwalking i slow jogging . Tradycyjnie po trasach poruszać się będziemy w piętnastoosobowych grupach, do których możemy zapisywać się już od 9 maja w Informacji Turystycznej w Iławie.  Każda grupa będzie miała swojego przewodnika po trasie i to właśnie ta osoba będzie dopasowywać długość trasydo możliwości grupy.

Właściwie jak to się wszystko zaczęło?

Dzień Króla (Koningsdag) to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Holandii obchodzone również w Iławie w ramach współpracy i wzajemnej promocji między Iławą i holenderską gminą Tholen. Dzień Króla obchodzony jest od 2014 roku, natomiast od 1891 roku obchodzono Dzień Królowej (Koninginnedag) dla uczczenia głowy państwa.

W jaki sposób mogę wziąć udział?

Aby dołączyć do Rajdu Pomarańczowego, należy najpierw zapisać się w Biurze Informacji Turystycznej osobiście lub telefonicznie 89 648 58 00.

Zapisy są niezbędne, aby bezpiecznie przeprowadzić rajd orazaby dopasować trasę do możliwości grupy. Ponadtona pierwsze 200 osób, w dniu rajdu czekać tradycyjne pomarańczowe koszulki.

Którędy będą wiodły pomarańczowe trasy?

Uczestnicy rajdu podzieleni będą na grupy, zaś każda z grup będzie miała swojegoprzewodnika – opiekuna, przewodnika na trasie.

- Trasa rowerowa dłuższa:

Start: parking przy ratuszu. Następnie: zjazd Aleją Pojednania do Bulwaru Jana Pawła II, Bulwar Jana Pawła II  w kierunku Galerii Jeziorak, Bulwar Jana Pawła II wzdłuż ul. Mickiewicza, wyjazdz bulwaru nawysokości Hotelu Stary Tartak, wjazd w ul. Biskupską i dalej w kierunku ul. Konstytucji 3 Maja przez most, dalej na rondzie w prawo na ul. Niepodległości aż do młyna, skręt na Wyspę Młyńską, następnie ścieżką rowerową do ulicy Sosnowej, następnie skręcamy w Al. Jana Pawła II i jedziemy do ronda przy Tiffi, skręcamy w prawo w ul. Dąbrowskiego, następnie jedziemy ul. Zalewską aż do Gminnej Spółki Komunalnej, przed nią skręcamy w lewo w kierunku Szałkowa, w Szałkowie skręcamy w lewo do Iławy, za ogródkami działkowymi skręcamy w ul. Wańkowicza i jedziemy ścieżką pieszo – rowerową aż do wyjazdu przy hotelu Tiffi, następnie skręcamy przy Kuźni Talentów i ścieżką rowerową wzdłuż Iławki jedziemy na METĘ, czyli na Wyspę Młyńską.

- Trasa rowerowa krótsza:

Start – jak wyżej – bulwarem Jana Pawła II wokół Małego Jezioraka, następnie skręcamy w tunel w kierunku lodowiska, jedziemy parkingiem przy basenie iskręcamy w bramę główną stadionu, przejeżdżamy przez stadion w kierunku Małej Stacji PKP i skręcamy do lasku miejskiego, wyjeżdżamy na ulicy Sienkiewicza ijedziemy przy liceum, przez most ulicą Konstytucji III Maja w kierunku Tiffi, następnie ścieżką pieszo – rowerową nad Dużym Jeziorakiem w kierunku Skarbka, powrót ulicą Dąbrowskiego, przy Tiffi skręcamy na rondzie w lewo i jedziemy obwodnicą aż do ulicy Piaskowej, następnie na wysokości ulicy Sosnowej przy rzeźbie mrówki wjeżdżamy na ścieżkę rowerową w kierunku Wyspy Młyńskiej – META

- Trasa nordicwalking i pozostałe grupy:

Start z parkingu przy ratuszu. Następnie idziemy bulwarem Jana Pawła II wokół Małego Jezioraka (w kierunku Galerii), następnie skręcamy w tunel w kierunku lodowiska, idziemy parkingiem przy basenie i skręcamy w bramę główną stadionu, przechodzimy przez stadion w kierunku Małej Stacji PKP i skręcamy do lasku miejskiego, wychodzimy na ulicy Sienkiewicza i idziemy przy liceum, przez most ulicą Konstytucji III Maja w kierunku Tiffi i skręcamy na ścieżkę pieszo – rowerową za Tiffi, przechodzimy obok Ekomariny, wzdłuż ogródków działkowych za którymi skręcamy w prawo w kierunku Intermarche, wracamy ulicą Dąbrowskiego i na wysokości Kuźni Talentów skręcamy na ścieżkę pieszo – rowerową i idziemy w kierunku Wyspy Młyńskiej.- META

Program Rajdu

Uwaga! Godziny startów poszczególnych grup mogą ulec zmianie,  zapraszamy zatem wszystkich uczestników na otwarcie rajdu, po którym od razu rozpoczną się pierwsze starty.

10.00 Otwarcie Biura Rajdu- potwierdzenie obecności i odbiór koszulki.

Miejsce: Informacja Turystyczna w Iławie.

12.00 Otwarcie rajdu i start grup rowerowych

Miejsce: parking między ratuszem a ICK

12.40 Start I grupy „ Wózkowej”

Miejsce: plac przed ratuszem.

13.00 Start I grupySlow Jogging iNordic Walking

Miejsce: parking między ratuszem, a ICK

Od 13.30piknik rodzinny z poczęstunkiem

Miejsce: Wyspa Młyńska, Iława

I na koniec – najważniejsze!

Aby zachować należyte bezpieczeństwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

Data wydarzenia: 20 maja 2023 r.

Organizatorami rajdu są: ICSTiR, Informacja Turystyczna w Iławie, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Iławy, MRM Iława i Hufiec ZHP Iława

Ostatnia edycja: 09-05-2023